Weekendbussen

Hos Frank A Busser har vi flere års erfaring med at køre elever til og fra efterskolen. Vores altid behjælpelige chauffører, sørger for at dit barn får en tryg og behagelig oplevelse. Med Weekendbussen får du et hurtigt overblik med faste køreplaner fra både Jylland, Fyn og Sjælland, samt nem tilmelding via vores app.

Weekendbussen

Hos Frank A. Busser sørger vi hver weekend for, at jeres barn bliver hentet direkte på skolen fredag eller ved forlænget weekend, og kørt til en af vores destinationer og retur. Det er vigtigt for os, at jeres barn kommer trygt og sikkert frem, og vi sørger altid for at hjælpe med at læsse bagage ind – og ud af bussen.

Weekendbussen kører primært for efterskoler på Fyn, men du er altid velkommen til at køre med enten til eller fra Sjælland og Jylland – du kan se afgange i vores app.
Vi har i 2020 lanceret en ny app, Frank A. Busser som er tilgængelig for Iphone og Android. Det er blevet nemt at booke til Weekendbussen og betalingen foregår primært med Mobilepay.

Weekendbussen

Køreplaner

Sjælland

Til Sjælland
15:30SvendborgEfterskole
16:00OureSkolerne
16:25NyborgCircle K
17:00KorsørQ8 v/motorvejen155,-
17:15SlagelseTruckstop afk. 39155,-
17:30SorøAfk. 37 v/rundkørsel155,-
17:45RingstedStation155,-
18:05ØlbyS-tog station185,-
18:30KøbenhavnIngerslevsgade185,-
19:00GentofteJægerborgsvej 77225,-
19:15HellerupCafé Jorden Rundt225,-
19:40RungstedStrandvejen 125225,-
Fra Sjælland
15:30RungstedStrandvejen 125225,-
15:55HellerupCafé Jorden Rundt225,-
16:05GentofteJægersborgsvej 77225,-
16:45KøbenhavnIngerslevsgade185,-
17:25ØlbyS-tog station185,-
17:55RingstedStation155,-
18:10SorøAfk. 37 v/rundkørsel155,-
18:30SlagelseTruckstop afk. 39155,-
18:45KorsørQ8 v/motorvejen155,-
19:00NyborgCircle K
19:30OureSkolerne
20:00SvendborgEfterskole
20:15OllerupEfterskole

Jylland

Til Jylland
15:30SvendborgEfterskole
16:00OureSkolerne
16:30OdenseSivmosevænget 285,-
17:15FredericiaBanegård135,-
17:45VejleTransportvej 4135,-
18:00Horsensv/Afk. 56 A135,-
18:25SkanderborgStation165,-
18:55ÅrhusMusikhus165,-
Fra Jylland
16:30ÅrhusMusikhus165,-
16:55SkanderborgStation165,-
17:20Horsensv/Afk. 56 A135,-
17:45VejleTransportvej 4135,-
18:15FredericiaBanegård135,-
19:00OdenseSivmosevænget 285,-
19:30OureSkolerne
20:00SvendborgEfterskole
20:15OllerupEfterskole

Sjælland

Til Sjælland
15:15Sydfyns FriFagskole
15:30SvendborgEfterskole
16:00OureSkolerne
16:25NyborgCircle K
17:00KorsørQ8 v/motorvejen155,-
17:15SlagelseTruckstop afk. 39155,-
17:30SorøAfk. 37 v/rundkørsel155,-
17:45RingstedStation155,-
18:05ØlbyS-tog station185,-
18:30KøbenhavnIngerslevsgade185,-
19:00GentofteJægerborgsvej 77225,-
19:15HellerupCafé Jorden Rundt225,-
19:40RungstedStrandvejen 125225,-
Fra Sjælland
15:30RungstedStrandvejen 125225,-
15:55HellerupCafé Jorden Rundt225,-
16:05GentofteJægersborgsvej 77225,-
16:45KøbenhavnIngerslevsgade185,-
17:25ØlbyS-tog station185,-
17:55RingstedStation155,-
18:10SorøAfk. 37 v/rundkørsel155,-
18:30SlagelseTruckstop afk. 39155,-
18:45KorsørQ8 v/motorvejen155,-
19:00NyborgCircle K
19:30OureSkolerne
19:40VejstrupEfterskole
19:45Sydfyns FriFagskole

Jylland

Til Jylland
15:10VejstrupEfterskole
15:15Sydfyns FriFagskole
15:30SvendborgEfterskole
16:00OureSkolerne
16:30OdenseSivmosevænget 285,-
17:15FredericiaBanegård135,-
17:45VejleTransportvej 4135,-
18:00Horsensv/Afk. 56 A135,-
18:25SkanderborgStation165,-
18:55ÅrhusMusikhus165,-
Fra Jylland
16:30ÅrhusMusikhus165,-
16:55SkanderborgStation165,-
17:20Horsensv/Afk. 56 A135,-
17:45VejleTransportvej 4135,-
18:15FredericiaBanegård135,-
19:00OdenseSivmosevænget 285,-
19:30OureSkolerne
19:40VejstrupEfterskole
19:45Sydfyns FriFagskole

Sjælland

Til Sjælland
16:00OureSkolerne
16:25NyborgCircle K
17:00KorsørQ8 v/motorvejen155,-
17:15SlagelseTruckstop afk. 39155,-
17:30SorøAfk. 37 v/rundkørsel155,-
17:45RingstedStation155,-
18:05ØlbyS-tog station185,-
18:30KøbenhavnIngerslevsgade185,-
19:00GentofteJægerborgsvej 77225,-
19:15HellerupCafé Jorden Rundt225,-
19:40RungstedStrandvejen 125225,-

BEMÆRK!
Ved min. 45 tilmeldte kører der en Express-bus direkte til København. Bussen har afgang fra Oure Skolerne kl. 15:15 og ankommer i København, Ingerslevsgade kl. 17:30.

Fra Sjælland
15:30RungstedStrandvejen 125225,-
15:55HellerupCafé Jorden Rundt225,-
16:05GentofteJægersborgsvej 77225,-
16:45KøbenhavnIngerslevsgade185,-
17:25ØlbyS-tog station185,-
17:55RingstedStation155,-
18:10SorøAfk. 37 v/rundkørsel155,-
18:30SlagelseTruckstop afk. 39155,-
18:45KorsørQ8 v/motorvejen155,-
19:00NyborgCircle K
19:30OureSkolerne

Jylland

Til Jylland
16:00OureSkolerne
16:30OdenseSivmosevænget 285,-
17:15FredericiaBanegård135,-
17:45VejleTransportvej 4135,-
18:00Horsensv/Afk. 56 A135,-
18:25SkanderborgStation165,-
18:55ÅrhusMusikhus165,-
Fra Jylland
16:30ÅrhusMusikhus165,-
16:55SkanderborgStation165,-
17:20Horsensv/Afk. 56 A135,-
17:45VejleTransportvej 4135,-
18:15FredericiaBanegård135,-
19:00OdenseSivmosevænget 285,-
19:30OureSkolerne

Sjælland

Til Sjælland
15:30SvendborgEfterskole
16:00OureSkolerne
16:25NyborgCircle K
17:00KorsørQ8 v/motorvejen155,-
17:15SlagelseTruckstop afk. 39155,-
17:30SorøAfk. 37 v/rundkørsel155,-
17:45RingstedStation155,-
18:05ØlbyS-tog station185,-
18:30KøbenhavnIngerslevsgade185,-
19:00GentofteJægerborgsvej 77225,-
19:15HellerupCafé Jorden Rundt225,-
19:40RungstedStrandvejen 125225,-
Fra Sjælland
15:30RungstedStrandvejen 125225,-
15:55HellerupCafé Jorden Rundt225,-
16:05GentofteJægersborgsvej 77225,-
16:45KøbenhavnIngerslevsgade185,-
17:25ØlbyS-tog station185,-
17:55RingstedStation155,-
18:10SorøAfk. 37 v/rundkørsel155,-
18:30SlagelseTruckstop afk. 39155,-
18:45KorsørQ8 v/motorvejen155,-
19:00NyborgCircle K
19:30OureSkolerne
20:00SvendborgEfterskole

Jylland

Til Jylland
15:30SvendborgEfterskole
16:00OureSkolerne
16:30OdenseSivmosevænget 285,-
17:15FredericiaBanegård135,-
17:45VejleTransportvej 4135,-
18:00Horsensv/Afk. 56 A135,-
18:25SkanderborgStation165,-
18:55ÅrhusMusikhus165,-
Fra Jylland
16:30ÅrhusMusikhus165,-
16:55SkanderborgStation165,-
17:20Horsensv/Afk. 56 A135,-
17:45VejleTransportvej 4135,-
18:15FredericiaBanegård135,-
19:00OdenseSivmosevænget 285,-
19:30OureSkolerne
20:00SvendborgEfterskole

Sjælland

Til Sjælland
15:30OllerupEfterskole
16:00OureSkolerne
16:25NyborgCircle K
17:00KorsørQ8 v/motorvejen155,-
17:15SlagelseTruckstop afk. 39155,-
17:30SorøAfk. 37 v/rundkørsel155,-
17:45RingstedStation155,-
18:05ØlbyS-tog station185,-
18:30KøbenhavnIngerslevsgade185,-
19:00GentofteJægerborgsvej 77225,-
19:15HellerupCafé Jorden Rundt225,-
19:40RungstedStrandvejen 125225,-
Fra Sjælland
15:30RungstedStrandvejen 125225,-
15:55HellerupCafé Jorden Rundt225,-
16:05GentofteJægersborgsvej 77225,-
16:45KøbenhavnIngerslevsgade185,-
17:25ØlbyS-tog station185,-
17:55RingstedStation155,-
18:10SorøAfk. 37 v/rundkørsel155,-
18:30SlagelseTruckstop afk. 39155,-
18:45KorsørQ8 v/motorvejen155,-
19:00NyborgCircle K
19:30OureSkolerne
19:40VejstrupEfterskole
19:45Sydfyns FriFagskole
20:00SvendborgEfterskole
20:15OllerupEfterskole

Jylland

Til Jylland
15:30OllerupEfterskole
16:00OureSkolerne
16:30OdenseSivmosevænget 285,-
17:15FredericiaBanegård135,-
17:45VejleTransportvej 4135,-
18:00Horsensv/Afk. 56 A135,-
18:25SkanderborgStation165,-
18:55ÅrhusMusikhus165,-
Fra Jylland
16:30ÅrhusMusikhus165,-
16:55SkanderborgStation165,-
17:20Horsensv/Afk. 56 A135,-
17:45VejleTransportvej 4135,-
18:15FredericiaBanegård135,-
19:00OdenseSivmosevænget 285,-
19:30OureSkolerne
19:40VejstrupEfterskole
19:45Sydfyns FriFagskole
20:00SvendborgEfterskole
20:15OllerupEfterskole

Sjælland

Til Sjælland
15:45KertemindeEfterskole
16:15NyborgStation
16:25NyborgCircle K
17:00KorsørQ8 v/motorvejen155,-
17:15SlagelseTruckstop afk. 39155,-
17:30SorøAfk. 37 v/rundkørsel155,-
17:45RingstedStation155,-
18:05ØlbyS-tog station185,-
18:30KøbenhavnIngerslevsgade185,-
19:00GentofteJægerborgsvej 77225,-
19:15HellerupCafé Jorden Rundt225,-
19:40RungstedStrandvejen 125225,-
Fra Sjælland
15:30RungstedStrandvejen 125225,-
15:55HellerupCafé Jorden Rundt225,-
16:05GentofteJægersborgsvej 77225,-
16:45KøbenhavnIngerslevsgade185,-
17:25ØlbyS-tog station185,-
17:55RingstedStation155,-
18:10SorøAfk. 37 v/rundkørsel155,-
18:30SlagelseTruckstop afk. 39155,-
18:45KorsørQ8 v/motorvejen155,-
19:00NyborgCircle K
19:10NyborgStation
19:30KertemindeEfterskole
Tilmelding

Tilmelding

Hent app

Hent vores app, der er udviklet til både IOS & Android.
Denne vil give dig adgang til at bestille & betale ture, samt se dine bookinger.

App’en er tilgængelig i både AppStore & Google Play:

Bestil tur

Bestil din tur i app’en.

Fristen for at booke til fredagsturen er torsdag inden kl. 12.

Fristen for at booke til søndagsturen er lørdag inden kl. 17.

Vi anbefaler du booker så snart turene er tilgængelige i app’en.

OBS!

Der skal bestilles for hver tur.

Betal

Betal din billet via app’en. Her kan du bruge kortbetaling og MobilePay.

Husk din plads i bussen først er booket når turen er betalt.

Efter endt betaling, gemmes din billet under ’’mine bookinger’’ i app’en. Bemærk venligst, at billetten kun kan scannes 1 gang.

Har du problemer er du altid velkommen til at kontakte os.

Vigtig info!

Tilmelding til fredagsturen skal ske SENEST torsdag inden kl. 12.

Tilmelding til søndagsturen skal ske SENEST lørdag inden kl. 17.

Herefter er det ikke længere muligt at booke i app’en. Hvis du ikke når det inden tidsfristen, kan du sende os en mail til [email protected] med anmodning om køb af billet. Denne skal indeholde: navn, tlf. nr., samt start-og slut destination.

​Afmelding af billetten sker i app’en inden fristen for booking. Pengene kommer automatisk tilbage til din konto inden 10 hverdage. Vil du annullere din billet efter fristen, kan du sende os en mail med en anmodning om annullering af billet med navn, tlf. nr. og dato for billetten. Hver enkel annullering bliver behandlet ud fra antal bookede pladser på busserne, du er derfor ikke garanteret pengene retur.  Har du problemer, spørgsmål eller andet, er du velkommen til at kontakte os på tlf. eller mail.

Du finder køreplan og afgangstider for din skole, længere oppe på siden.

Betaling foregår via app’en. Dette kan enten foregå ved kortbetaling eller MobilePay.

Herefter vil din tur være synlig under “Mine bookinger”.

Husk din plads i bussen først er booket når turen er betalt.

Er du på de sociale medier, bedes du venligst give os et LIKE på vores facebook-side WeekendBussen.
Her kan der være nyttige informationer såsom, ændring af afgangstider, forsinkelser mm.

Regler i bussen

Følgende regler skal overholdes ved buskørsel:

• Man skal benytte sikkerhedsselen

• Der må ikke være bagage eller lignende i midtergangen

• Toilettet er kun til nøds

Hos Frank A Busser gør vi hver dag en ekstra indsats for at vores passagerer får en komfortable tur med os. Oprydning og rengøring er vigtigt for os, så du kan føle dig tilpas i bussen. Selvom vores chauffører gør deres bedste mht. til dette, så vil det være til stor hjælp, hvis du vil give en hånd med og benytte dig af affaldsposerne der vil være placeret ved afrejse. Hvis du kan sætte fodstøtterne og sædet op når du forlader bussen, vil dette også blive meget værdsat af vores søde chauffører.

Hvor skal din

næste tur gå hen?

Lad os kontakte dig
med et godt tilbud!

Få et tilbud

Udfyld formularen nedenfor, og vi vil kontakte dig snarest, så vi sammen kan finde en løsning på din bustur.

    Udrejsedato og tidspunkt*

    Hjemrejsedato og tidspunkt*